DOĞRU GRAFİK

DOĞRU GRAFİK

23 Haziran 2016

DOĞRU GRAFİK

         Öncelikle paşa paşa siteyi vereyim: NoJPEG

         Verdiğim site aslında olayı o kadar güzel özetlemiş ki üzerine laf etmek ayıp kaçacak. Ama yine de bir görsel tasarımcı olarak şahsen benim de kendisinden çok çektiğim jpeg dosyalarını dijital dünyada boykot etmek istiyorum. Gerçi onların da yapacakları bir şey yok, kodlanışları böyle. En azından yerinde kullanılması gerektiğini bir nebze daha sağlamaya çalışmak bile güzel bir durum diye düşünüyorum.

DOĞRU GRAFİK

         Peki ya bu jpeg dosyalarından tasarım ve baskı işiyle uğraşanların bu kadar çok yakınmasının sebebi nedir? Şöyle ki jpeg dosyaları aslen resim, fotoğraf gibi dosya türlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Anlatımda da bahsedildiği gibi eğer bir logonuz varsa ve bunu kendinize ait afiş gibi tasarımlarda kullanmak isterseniz tasarımcınıza belki de içinden çıkamayacağı bir iş vermiş olursunuz. Adam logoyu sıfırdan tasarlasa daha az vakit harcar emin olun. Sadece afiş olarak düşünmemeli, bir video yayınlayacağınızı varsayalım ve yine logo kullanmak istiyorsunuz, eğer bu logo jpeg ise ya videonuzu bence atın çöpe gitsin ya da hiç koymayın o jpeg logoyu. Diğer bir yandan logonuzu yada belli bir objeyi baskılarınızda kullanacaksanız eğer jpeg formatındaysa bunlar, uygun olmayan boyutlarda hesap makinesiyle çekilmiş gibi görünecektir.

         Ama bak PNG öyle mi? Tabi ki değil. PNG'lerde transparan arkaplan bırakma şansımız olduğundan bir sunuya olsun, bir afişe olsun, herhangi bir tasarıma olsun koyulduğunda hiç bir düzenlemeye, üzerinde bir dünya işleme gerek kalmaksızın on numara bir forma sahip olurlar. Ama her şeyi çözen şey de png değildir. Baskı konusunda jpg için bahsettiğimiz şeyler png için de geçerlidir. Onun için matbaaya gidecek her türlü dosyamızda kullanılmak üzere bir de EPS dosya türlerini kullanmalıyız. Bu sayede pikselleşme sorunları kendiliğinden ortadan kalkar. EPS yine bir miktrar profesyonellik gerektiren bir olay. Açması, düzenlemesi, oluşturması için sıradan programların dışında yazılımlara ihtiyaç vardır. Ama JPEG ve PNG her insan içindir.